Що таке оцінка впливу на довкілля – ОВД, і як правильно та професійно організувати цю процедуру у разі її необхідності?

У грудні 2017 року вступив в силу Закон “Про оцінку впливу на довкілля”, який скасував проведення екологічної експертизи та запровадив замість неї нову комплексну юридичну процедуру ОВД. Фактично, лише протягом 2018 року вона була відпрацьована державними контролюючими органами та стала окремою професійною послугою, що надають на потребу бізнесу та промисловості проектні організації, які спеціалізуються у сфері промислової екології. Складові процедури ОВД такі:

  • повідомлення про плановану діяльність,
  • підготовка Звіту з ОВД та його оприлюднення,
  • проведення громадських слухань та отримання кінцевого результату – Висновку з оцінки впливу на довкілля.

Протягом майже 2,5 років практики з ОВД в інтернеті з’явилось багато інформації і аналізу закону та проблематики його реального функціонування, теоретичних викладок та професійних оцінок. Ми ж зупинимось на кількох суто практичних моментах, та порекомендуємо приділити їм увагу всім зацікавленим особам.

1. Якщо юристи визначили необхідність проходження вашим підприємством оцінки впливу на довкілля – обов’язково попередньо проконсультуйтесь з профільними екологами та проектантами, які займаються цим питанням. Перш, ніж підписати відповідний договір – точно визначте, які напрямки планованої діяльності мають бути охоплені цією процедурою, які документи та дозволи будуть додатково вимагатись під час роботи, чи наявні для ОВД всі необхідні вихідні дані. Для розробки Звіту з ОВД головним відправним технічним матеріалом є робочий проект будівництва або реконструкції – і ніколи не буде зайвим провести консультації між екологами та проектантами-виконавцями.

2. Замовляйте послугу з ОВД виключно “під ключ”. Доручайте цю процедуру виключно офіційним договором на весь процес розробки науково-технічної документації з її обов’язковим супроводом при взаємодії з державними органами. Протягом виконання звіту можуть виникати додаткові питання та нюанси навіть із запитом довідок та матеріалів, подання оголошень, їх склад та терміни публікації мають виконуватись у чіткій відповідності до вимог законодавства, а будь-яка помилка може призвести до ситуації, коли процедуру доведеться проходити наново, повторно сплачуючи офіційні платежі та витрачаючи час (таких прикладів – безліч).

3. Якісне виконання звіту з ОВД та отримання висновку – не кінець справи. Якщо після процедури ОВД ви плануєте отримати, наприклад, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря – пам’ятайте про необхідність чіткої відповідності у технічній документації. А також, що невиконання умов Висновку з ОВД може призвести до його відкликання чи проблем з іншими дозвільними документами.

4. Якщо основний напрямок вашої господарської діяльності прописаний у Законі “Про ОВД”, ви маєте розуміти, що будь-яка реконструкція чи переоснащення на підприємстві і в подальшому буде призводити до оцінки впливу на довкілля, внесенню змін до діючих дозволів у сфері екології – по суті їх потрібно буде заново отримувати. Тож плануйте все правильно та долучайте екологів для чіткого прогнозування ризиків, витрат та наслідків планованої діяльності.

Отже, запрошуємо до співпраці – ми надаємо безкоштовні консультації всім, хто цього потребує. Правильний підхід до оцінки впливу на довкілля можливий, процедура напрацьована – і це командна робота людей, які орієнтовані на комплексний підхід та системну співпрацю з замовниками та інвесторами.

Пропонуємо скористатись нашим досвідом припроектуванні оцінки впливу на довкілля – ОВД, та запрошуємо до безкоштовної попередньої консультації.    

Отримати безкоштовну консультацію